3. old. Az énekkar múltja és jelene


 Énekkar megalakulása és fellépései 1995-2013-ig
Klub énekkar lassan két évtizedes múltjának eseményeit utólag összerakosgatni nehéz feladat. Aki erre vállalkozik nem árt, ha felköti a fehérneműt, mert bizony fel kell kötni, méghozzá alaposan. Nem csak azért, mert az elmúlt 18 év már maga is emberöltő hosszúságú, fő indíték az a rengeteg történés, ami az énekkar pályafutását végig kísérte. A történések összeállítására a messziről látható nehézségek ellenére mégis volt vállalkozó, kettő is. Az énekkar 2009. – ben leköszönt vezetője Hompó Sándorné (Ica) volt az egyik, a másik Nagy Jánosné az énekkar többszörösen díjazott alapítótagja, versmondója. Az utókor nevében is köszönjük munkájukat, köszönjük, hogy ezeket az értékeket kimentették a feledés süllyesztőjéből. A továbbiakban az általuk leírtakat olvashatjuk.
                                               Előttük is tisztelegve: Bolla Lajos János



 
1995-ben a Zalaegerszegi Ruhagyárat a jogutód német tulajdonos felszámolta, a dolgozókkal együtt a ruhagyáriként ismert énekkar is az utcára került, majdhogynem feloszlott.

   Szűcs János, a Honvéd Nyugdíjas Klub vezetőségi tagja ekkor kérte fel Őket, vállalják illetve folytassák tevékenységünket a klub égisze alatt. Elfogadták a meghívást és a 14 főből 8 fő ott folytatta az éneklést. Rövid ideig Vajda Józsi bácsi, a nemzetközileg is elismert
népzene kutató, zenetanár patronált a csapatot, majd a klub vezetősége által felfogadott ének tanár irányította a munkákat, szintén csak rövid ideig. Ezért aztán 1996. – ban Horváth István énektársunk javaslatára, az énekkar vezetésére és ügyeinek intézésére Hompó Sándornét kérték fel. A mindenki által csak Icaként ismert asszony 13 évig vezette az énekkart, vett részt aktívan a Nyugdíjas klub munkájában is.

   Később Szatmári Bálintné az Apáczai Nyugdíjas Klub énekkarából áthozott 5 főt, és ő maga is részt vett az éneklésbe. Közben a klubtag honvéd tisztek, tiszthelyettesek feleségei is  bekapcsolódtak ennek eredményeképpen  ismét  5 fővel bővült az énekkar létszáma.
   A folyamatos felkészülés mellett, a klub ünnepségein kívül egyre több nyilvános fellépésre is lehetőség adódott. ( Zsinagóga, Sportcsarnok, Idősek Otthona, Szociális Otthon Pózva, Balatonkenese).
   2001-ben  KÓTA (Kórusok Országos Népzenei Szövetsége) tag lett az énekkar, így részt vehettek előszór a területi döntő versenyen, utána a megyein és végül az Országos Döntőn. A lelkiismeretes felkészülésnek köszönhetően a 38 résztvevő közül Országos Aranyérmet nyertek.   A szóbeli értékeléskor külön kiemelték a csapat rendkívüli teljesítményét.
   Ezt követően a Zala Hírlap szerkesztősége elismerő cikket és fényképet közölt az énekkarról, annak Országos Aranyérmet nyert szerepléséről. Talán az újságban megjelentek hatására is egyre többen kezdtek érdeklődni a kórus után, volt olyan hónap, hogy minden szombaton és vasárnap is voltak szereplések. Az elmúlt 13 év alatt például 48 falunapon vettek részt, de fellépések voltak szüreti bálokon, idősek napján, avató ünnepségeken és még sok – sok egyéb eseményen is. Természetesen a klub rendezvényeire is alaposan felkészültek minden alkalommal. A műsorok színvonalának emelésében jelentősen közrejátszott Nagy Jánosné, Marika vers szeretete, aki egyre több alkalommal színesítette szavalataival az énekkar fellépését.  
   A későbbiekben rendszeres résztvevői lettek a városi önkormányzat által szervezett Május 1.-i majálisoknak Alsóerdőn, a Skanzenben rendezett  
városnapi ünnepségeknek, ahol még prószasütéssel is gyarapították a klub bevételeit. A műsor mindig az alakalomnak megfelelően lett összeállítva és betanulva, az énekszámok közötti szavalatok rendszeressé váltak.
   2003 évben a KÓTA versenyen ismételten sikerült az Arany fokozatot megnyerni.
   Ugyanebben az évben (2003-ban) Söjtörön Deák Ferenc születésnapja alkalmából tartott ünnepségen a söjtöri kultúrcsoporttal közösen lépetek fel.  
   2005-ben Vajda József népzene kutató által „Göcseji lakodalmas” címmel összeállított énekes, zenés játékot tanított be az énekkar vezetője. Bemutatására az akkor még működő Ady utcai volt tiszti klubban került sor kb.  250-300 fő néző előtt. Ezt követően még több melyen is bemutatásra került a darab, többek között az Apáczai Művelődési Központban is. Az előadások egyik érdekessége volt, hogy a lakodalmi vigasság menyasszony táncába a nézők is be lettek vonva, táncolhattak a menyasszonnyal. Az innen befolyt pénz a klub pénztárába került. A bemutatók hatalmas sikert arattak. A klubban történő előadáson részt vett a Vajda József fia is, aki nem tudta eléggé kifejezni a háláját és elismerését, hogy azt a hatalmas anyagot úgy el tudták sajátítani és eredetben visszaadni.  
   Az énekkar 2006-ban Letenyén vett részt egy kulturális találkozón, ahol nemcsak az énekkar szerepelt, hanem szavalóverseny is volt, Nagy Jánosné Közönség díjat kapott.
   2007-ben részt vettek a népdal körök országos versenyén. A rendezvény két napos volt, a szállás és ellátás költségeit a klub biztosította.  A két nap alatt 54 fellépés volt, énekkarok és szóló énekesek szerepeltek. A zsűri a Zene
Akadémia tagjaiból állt. A legnagyobb meglepetésre klub énekkara Ezüstérmet kapott. Ez hatalmas elismerés volt, részt vehettek az állófogadáson, senki nem zúgolódott  hogy éjszaka értek haza, együtt örült a sikernek mindenki.
   Éveken keresztül részt vett az énekkar Komáromba a Honvédelem Napja  alakalmából rendezett családi találkozókon, ahol katonadalokat mutattak be.  
   A Művészeti Hetek rendezvényén, Taliándörögdön 2 esetben is szerepelt az énekkar adott műsort a közönségnek. Jutalomként megvendégelték az egész   csapatot.
Farsang köszöntésére, Zalaegerszeg város farsangi felvonulásán való részvételre is ebben az időben kérték fel először az énekkart. Ebből azután maradandó hagyomány lett teremtve, napjaink felvonulásain is megjelennek a jelmezbe öltözött énekkari tagok, de ugyanígy jeleskednek a klub farsangi báljain is.

Hompó Sándorné az énekkar volt vezetője a követkőképpen összegezi az irányítása alatt eltöltött éveket: Összegezve a fellépéseket az énekkar a 13 év alatti szereplése 100-110 alkalomra lehető, sok esetben fárasztó volt, de mindenki szívesen vállalta és tette, mert az ének szeretete hajtott bennünket. Vezetésem alatt az elmúlt 13 év alatt az énekkar nagyon sok színvonalas fellépést és szavalatmondást tudhat magának.

2009 évben az énekkar vezetését Hompó Sándorné betegsége miatt. Baksa Istvánné vette át, folytatva és továbbfejlesztve elődje sikeres munkáját.  2011-től az Ő harmonika  kíséretével is színesedett a műsor.  

Az eltelt évek alatt szerzet, kapott oklevelek szoba falakat betöltő, az emléktárgyak asztallapnyi mennyisége munkájuk hatékonyságát, elismerését fejezi ki. 



Nagy Jánosné most is, kora és betegsége ellenére mindenkor szívesen szaval verset. A klub vezetősége pedig továbbra is patronálja az énekkart.
Az énekkar további története és napjainak bemutatása  Baksa Istvánné szerkesztésében tekinthető meg.